Наука Диететика 1–2/2013
» Увод » Селен – биологична роля за здравето » Въглехидратите в храните – проблеми и методи за анализ » Идентификация на състава и качеството на храните съгласно изискванията на европейски стандарт EuroFIR » Проучване върху възможности те за обогатяване на храни с конопено брашно » Проучване на антропометрични индикатори за оценка на хранителния статус при студенти от медицински специалности » Цинк: метаболитни и физиологични данни, дефицитни състояния. Цинков статус при желязодефицитна анемия » Биологична активност на пчелния прополис » Биологично приложение на пчелното млечице – споделен опит » По-малко известни причинители на бактериални заболявания, предавани чрез храните » Новости в хранителната епидемиология » Дискусия |
Увод
Автор: Доц. д-р Даниела Попова, главен редактор на сп. „Наука Диететика“
Уважаеми колеги и читатели на сп. „Наука Диететика“, На 15 и 16 февруари 2013 г. се проведе обучителен модул от програмата за продължително обучение на онкологични медицински сестри, организиран от Медицински университет – Пловдив и „ГлаксоСмитКлайн“ на тема „Храненето в превенцията и лечението на онкологичните пациенти“. Медицинските специалисти бяха запознати с основните принципи на диетотерапията и подходите в изграждане на диетични режими. Лекторите доц. д-р Д. Попова, гл. ас. д-р Е. Димитрова и ас. д-р Б. Страхилова разгледаха различни аспекти на темата за хранене и рак.
Селен – биологична роля за здравето
Автор: Д-р Даниела Гавраилова
Понастоящем е признато, че за оптимална функция на щитовидната жлеза са необходими както адекватни доставки на йод, така и на основния микроелемент селен. Включен в аминокиселината селеноцистеин, селенът е най-активният център на редица селеноензими, които упражняват множество физиологични ефекти в сферата на човешкото здраве, повечето от които са свързани с регулирането на окислително-редукционните процеси. Наличните данни показват благоприятен ефект на селена при автоимунни заболявания чрез синергично действие на широка гама от селенопротеини, които са свързани и отговорни, макар и не единствено, за функцията на щитовидната жлеза. Последни експериментални проучвания показват, че добавката на селен може да повиши защитата на биологичните системи от окислително увреждане, като същевременно се подобрява имунният отговор.
Въглехидратите в храните – проблеми и методи за анализ
Автор: Гл. ас. инж. хим. Десислава Гюрова, доц. д-р Росица Еникова
Настоящата работа представя съвременен преглед на основните класове въглехидрати чрез подробната им класификация. Представени са накратко ролята и физиологичните ефекти на въглехидратите и е направен обширен преглед на еволюцията на методите за анализ на различните класове и видове въглехидрати през последните години.
Идентификация на състава и качеството на храните съгласно изискванията на европейски стандарт EuroFIR
Автор: Гл. ас. инж. хим. Десислава Гюрова, доц. д-р Росица Еникова
Проблемите за състава на храните и хранителната информация имат много голямо значение за медицинската теория и за практиката на храненето и диететиката не само у нас, но и във всички страни на света. Те изискват обединените усилия на специалистите от много области, като лекари нутриционисти, химици, хранителни технолози, биолози, специалисти в аграрните науки, информационните технологии и др. Традиционните таблици за състава на храните вече не могат да удовлетворят пълноценно информационните потребности в тази област, още повече, че свободното движение на храни и тяхното разнообразие стават необозрими. Това определя и важността на международното сътрудничество в областта на химичния състав на храните.
Проучване върху възможности те за обогатяване на храни с конопено брашно
Автор: Гл. ас. инж. Иванка Петрова, доц. инж. Марияна Перифанова-Немска
Извършено е проучване върху състава и функционалните свойства на конопено брашно. Определено е съдържанието на протеини, въглехидрати и масленост на предлагано в България брашно от коноп. Дискутирани са хранителните свойства и аминокиселинният му състав в сравнение с други, по-често използвани брашна. Анализиран е мастно-киселинният профил на конопено масло. Посочени са възможности за приложение на конопеното брашно като алтернативен хранителен ресурс.
Проучване на антропометрични индикатори за оценка на хранителния статус при студенти от медицински специалности
Автор: Гл. ас. д-р Ваня Бирданова, доц. д-р Александър Пенков, доц. д-р Марияна Стойновска, ст. преподавател Красимир Петков, гл. асистент д-р Николай Статев
Въведение: Антропометричните показатели и индекси са често прилагани при идентифициране на здравния и нутритивен риск на различни възрастови и професионални групи.
Цел: Да се проучи хранителният статус на студенти от медицински специалности по антропометрични индикатори.
Цинк: метаболитни и физиологични данни, дефицитни състояния. Цинков статус при желязодефицитна анемия
Автор: Д-р Цветелина Петкова, доц. Ваня Недкова, доц. Мария Ангелова
Освен дефицит на желязо при желязодефицитната анемия (ЖДА) се наблюдават промени в серумните нива и на други микроелементи. Интерес представлява въпросът за уточняване на цинковия статус при състояния на желязодефицитна анемия. Цел на нашата работа е да се направи литературен обзор на ЖДА и свързаните с нея промени в статуса на цинк в организма, като изхождаме от особеностите в метаболизма, физиологичното действие, синергичните влияния на микроелемента, рисковите групи за цинков дефицит и стратегиите за превенция и контрол на цинковия дефицит.
Биологична активност на пчелния прополис
Автор: Д-р Росица Станчева
Прополисът (пчелен клей) е продукт, произвеждан от пчелите работнички. Специфичният му състав и съдържанието на есенциални нутриенти обуславят неговата висока биологична активност и значимост за човешкото здраве. Прополисът има важни фармакологични свойства. Той е доказан имуностимулатор. Неговите антимикробни и противовъзпалителни качества, а също и противотуморният му ефект обуславят нарастващите фармацевтични ползи от него и засиления интерес към тяхното изучаване.
Биологично значение и приложение на пчелното млечице
Автор: Д-р Марусия Йорданова
Първият и биологично най-силен продукт на пчелата е пчелното млечице. То е най-съвършеният продукт на природата – мощен естествен биостимулатор, ценен за подобря-
ване на здравето. Биологичната и хранителна стойност на пчелното млечице са споменати в най-старите писменни паметници, които са се появили отпреди 3000–5000 години. Проучванията през последното хилядолетие показват, че пчелното млечице е на границата между храната и лекарствата. Известни са ефектите от действието на пчелното млечице върху човешкото тяло, но много малко хора наистина знаят за тях.
По-малко известни причинители на бактериални заболявания, предавани чрез храните
Автор: Д-р Асен Тачев, гл. ас. Екатерина Радоилска, доц. д-р Росица Еникова
Един от най-важните етапи в научнообоснованата оценка на риска от биологични контаминанти е оценката на експозицията на патогенните микроорганизми в храните. Това изисква съвременни факти за тяхното реално разпространение и актуални данни за ролята им като причинители на хранителна патология.
Новости в хранителната епидемиология
Автор: Д-р В. Каменова
Вкусът за солена храна, придобит във възрастта до три години, може би предразполага младите американци към развитие на хипертония в по-късна възраст. Изследователски доклад сочи, че почти 3/4 от промишлено приготвените храни и солени закуски за децата до три години са с твърде високо съдържание на натрий.
Дискусия
По инициатива на издателство „Арбилис“, издател на сп. „Наука Диететика“, на 25 април 2013 г. се проведе работна среща, в рамките на която бяха дискутирани актуални проблеми в областта на храненето и диететиката. Дискусията бе инициирана, за да обърне внимание на необходимостта от непрестанно сътрудничество между специалистите по хранене и диететика, между всички лекари и фирмите, предлагащи здравословни и диетични храни, хранителни добавки, храни за специални медицински цели, лекарствени продукти за метаболитни заболявания и хранителни нарушения, продукти за клинично хранене, диагностика и контрол на обменни и хранителни нарушения, диетотерапия.
Comments are closed.