Наука Фармакология 2/2014
Съдържание сп. „Наука Фармакология“ брой 2/2014:
» Увод » Фармаковижиланс и козметовижиланс според европейското законодателство » Епидемиологични, фармакоикономически и клинични проучвания на противогрипна ваксинация сред възрастното население » Оценка на иновативни здравни технологии за онкологични и редки заболявания » Фиксираната комбинация от олмесартан медоксомил и амлодипин – адитивен антихипертензивен ефект » Влияние на генеричната конкуренция върху референтната цена на сърдечно-съдови фиксирани дозови комбинации » Лечение на псориазис с анти-тумор некротични фактори антитела » Модели на възпaлителни чревни заболявания в експерименталната фармакология |
Увод
Автор: Проф. д-р Мила Власковска, дмн
Болница: Член-кореспондент на БАН
Уважаеми колеги, драги приятели!
Много ми е приятно, че отново се срещам с вас на страниците на „Наука Фармакология“. Това е четвърта година на списанието и с радост отчитаме, че неговата аудитория се разраства. Нараства
и броят на абонираните за списанието колеги, специалисти и общопрактикуващи лекари. Стремежът на редакционния съвет е на страниците да бъдат представяни ескпертни становища от изтъкнати специалисти не само относно фармакологията, механизма на действие и лекарствените взаимодействия на нови и/или класически лекарствени продукти, но също така и важни аспекти на европейски и национални регулации, въпроси на фармакоикономиката и реимбурсирането на лекарствата.
Фармаковижиланс и козметовижиланс според европейското законодателство
Автор: Велислава Вълчанова, проф. Валентина Петкова
Болница: Фармацевтичен факултет, Медицински университет, София
Безопасността на лекарствените и козметичните продукти е от съществена важност за тяхната правилна употреба. Ето защо страните членки на Европейския съюз се стремят законово да унифицират изискванията към тях, за да се постигне максимална безопасност за крайния потребител – пациент. Целта на статията е да проследи промените в европейското законодателството в сферата на лекарствената и козметичната безопасност.
Епидемиологични, фармакоикономически и клинични проучвания на противогрипна ваксинация сред възрастното население
Автор: Мария Камушева1, Мария Димитрова1, Светла Георгиева2, проф. Генка Петрова1
Болница: 1Фармацевтичен факултет, Медицински университет, София
2Университетска болница „Александровска“, София
Целта на настоящото проучване е анализ на публикуваните в научната литература проучвания относно епидемиологията и икономическата тежест на грипната инфекция, ефективността и безопасността на противогрипна ваксина, представляваща фрагментиран инактивиран вирион. Проведено е систематично търсене в базата данни Google Scholar, Pub Med, Scopus по ключови думи епидемиология, ефективност, безопасност, разходи, противовирусна ваксина, фрагментиран инактивиран вирион. Броят на публикациите, включени в настоящия обзор, е 25. Грипната инфекция е причина за настъпване на усложнения предимно при възрастната популация над 65 години, които са с диагностицирано съпътстващо заболяване.
Оценка на иновативни здравни технологии за онкологични и редки заболявания
Автор: Георги Искров1, проф. Румен Стефанов1, 2
Болница: 1Катедра по социална медицина и обществено здраве, Факултет по обществено здраве, Медицински университет, Пловдив
2Център за оценка на здравни технологии и анализи, Институт по редки болести, Пловдив
Концепцията за оценка на здравните технологии (Health technology assessment, HTA) съществува вече няколко десетилетия, но именно икономическата криза и фискалният натиск са причината за пови-
шения интерес към този инструментариум. Прилагането на HTA позволява на здравните власти да балансират между клинични, икономически, социални, етични и други съображения при изразходването на публични средства за здравеопазване. Настоящата публикация има за цел да направи обзор на актуалната рамка за прилагане на HTA по отношение на иновативните медикаменти за онкологични и редки заболявания.
Фиксираната комбинация от олмесартан медоксомил и амлодипин – адитивен антихипертензивен ефект
Автор: Доц. Борислав Георгиев1, проф. Георги Момеков2
Болница: 1Национална кардиологична болница
2Фармацевтичен факултет, Медицински университет, София
Налице e фиксирана комбинация от ангиотензин-рецепторния блокер олмесартан медоксомил и калциевия антагонист амлодипин. В настоящата статия се представят фармакодинамичните, фармакокинетичните характеристики на фиксираната комбинация, както и данните за поносимостта на медикамента.
Влияние на генеричната конкуренция върху референтната цена на сърдечно-съдови фиксирани дозови комбинации
Автор: Зорница Миткова, доц. Маноела Манова, проф. Генка Петрова
Болница: Фармацевтичен факултет, Медицински университет, София
Цел на настоящото проучване е изясняването на връзката между промяната на референтната цена за ДДД на включените в Позитивен лекарствен списък (ПЛС) нови комбинирани лекарствени продукти, действащи върху сърдечно-съдовата система. Извършен е ретроспективен преглед на публикуваните списъци на НЗОК – Приложение 1 на ПЛС за периода 2009–2014 г. Разгледана е промяната при 26 лекарствени продукта, съдържащи 24 различни INN и общо 71 различни дозови комбинации. Фиксираните дозови комбинации са двукомпоненетни, като в ПЛС от 2012 г. се включва и една трикомпонентна. За анализ на статистическата значимост на промяната в цените е приложен t test.
Лечение на псориазис с анти-тумор некротични фактори антитела
Автор: Д-р Албена Златарева
Болница: Фармацевтичен факултет, Медицински университет, София
Целта на настоящата работа е да обсъди съвременните насоки в лечението на псориазис с анти-TNF антитела през призмата на европейските стандарти и достъпа до лечение на пациентите в ЕС. Проведено е литературно търсене в базите данни на PubMed, Scopus, Google Scholar за публикации в областта на лечението на псориазис с анти-TNF антитела, като водещите публикации по темата са обсъдени в настоящия обзор. Анализът на литературата налага виждането, че стратегиите на национално равнище за реимбурсиране на терапията на това заболяване трябва да бъдат насочени към включването на ефикасни, осигуряващи равномерен, включително географски, достъп на българските пациенти, лекарствени продукти. Все още приетите от НЗОК стандарти не съответстват на най-съвременните постижения и на европейската терапевтична практикa.
Модели на възпaлителни чревни заболявания в експерименталната фармакология
Автор: Д-р Веселин Маринов, д-р Антоанета Георгиева, маг. фарм. Мирослав Ефтимов,
доц. Мария Желязкова-Савова, доц. Стефка Вълчева-Кузманова
Болница: Катедра по предклинична и клинична фармакология, Медицински университет, Варна
Към възпалителните чревни заболявания се отнасят две различни по същество, но тясно свързани състояния – болест на Крон и улцерозен колит. Важна информация за тези болести може да се получи при изследването на експериментално предизвикан колит при животни. В експерименталната фармакология има утвърдени животински модели, целящи да имитират една или повече черти на човешкото заболяване. Целта на настоящия обзор е да се направи преглед на три често използвани химически модела на чревно възпаление, при които се използват съответно тринитробензенсулфонова киселина, натриев декстрансулфат и оцетна киселина.
Comments are closed.