Наука Диететика 2/2011
Съдържание сп. „Наука Диететика” брой 2/2011:
» Увод » Двадесет и пет години Българско дружество по хранене и диететика » Хранителни стратегии за понижение на LDL-холе стерола и триглицеридите и повишение на HDL-холе стерола » Ефект от приема на сок от арония върху антиоксидантния капацитет на кръвна плазма при здрави доброволци (Предварително съобщение) » Аминокиселините като добавки в здравословното, лечебното и спортното хранене (I част) » Орален клирънс на кариес-активни и кариес-резистентни лица в млада възраст » Хранeне при деца от 1- до 5-годишна възраст в град София » Ролята на L-аргинин в канцерогенезата » SUPPORTAN® в хранителната терапия на пациенти с онкологични заболявания » Национален консенсус за парентерално и ентерално хранене » In memoriam Проф. д-р Тотка Станкушева, дмн 1931–2011 г. |
Увод
Автор: Доц. д-р Даниела Попова
Главен редактор на сп. „Наука Диететика“
Уважаеми колеги и приятели на сп. „Наука Диететика“,
От 19 до 22 май 2011 г. се проведе най-големият научен форум в областта на българската нутрициология – ІХ национален конгрес по хранене с международно участие, организиран от Българското дружество по хранене и диететика с мото „Науката за хранене между дискусиите и доказателствата“. По традиция конгресът се състоя в Международния дом на учените „Фредерик-Жолио Кюри“ в курортния комплекс „Св. Константин и Елена“ край Варна. На конгреса бе отбелязан като значимо събитие 25 годишният юбилей на Българското дружество по хранене и диететика. Основните пленарни лекции на конгреса бяха изнесени от: проф. д-р Божидар Попов – за ролята на липидите и мастните киселини в човешкото здраве; доц. д-р Стефка Петрова – за европейската хранителна политика и приложението й в България; проф. д-р Донка Байкова – за медико-биологичната оценка на консумацията на храни при възрастното население в България; доц. д-р Даниела Попова – за мястото и ролята на нутритивния съпорт в клиничната практика..
Двадесет и пет години Българско дружество по хранене и диететика
Автор: Проф. Лукан Балабански
Сведения за характера и особеностите на храната и храненето по нашите земи, съществyват в древни гръцки и римски писмени източници. По определени данни за здравословно хранене, пък, се отбелязват от автори по време на нашето национално възраждане, особено през XIX век. Просветни дейци и лекари като Петър Берон, Иван Селимински, Константин Фотинов, Сава Доброплодни, Петко Славейков, Христо Г. Данов – в периодичния печат и в отделни издания, осветляват за своето време принципите на храненето на възрастните, децата и учениците при здраве и болести. Тази просветителска традиция след Освобождението е продължена от здравни дейци като Димитър Моллов, Борис Драмов, Георги Кушев и много други. Тласък за научен подход в храненето на хората прави Катедрата по хигиена, с ръководител проф. Тошко Петров, към новия за страната Медицински факултет, основан през 1918 г.
Хранителни стратегии за понижение на LDL-холе стерола и триглицеридите и повишение на HDL-холестерола
Автор: Д-р Борислав Георгиев,1 доц. д-р Даниела Попова2
Болница: 1 Национална кардиологична болница 2Клиника по метаболитно-ендокринни заболявания и диететика, УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“
Редукцията на рисковите фактори е крайъгълен камък в превенцията и терапията на коронарната болест на сърцето. Здравословният начин на живот, включително диетата, е основа за редукция на коронарния риск. Понижението на LDL-холестерола е основната цел на холестерол-понижаващата терапия поради безспорните доказателства, че високото ниво на LDL-хол е инициатор и промотор на атерогенезата и понижението на LDL-хол редуцира сърдечно-съдовия риск. Хранителният режим и здравословните навици на живот повлияват много рискови фактори за коронарна болест на сърцето чрез множество механизми, различни от понижението на LDL-хол. Други независими големи фактори на липидния риск са повишеното ниво на триглицеридите (ТГ) и пониженото ниво на HDL-холестерола. Фактори на хранителния режим, които повишават нивото на LDL-хол, са наситени мастни киселини, транс-мастни киселини и приетия с храната холестерол.
Ефект от приема на сок от арония върху антиоксидантния капацитет на кръвна плазма при здрави доброволци (Предварително съобщение)
Автор: Инж. Петко Денев дт,1 д-р Николай Ботушанов,2 д-р Димитър Троев,2 доц. д-р Мария Орбецова,2 доц. Мария Крачанова,1 проф. Христо Крачанов1
Болница: ¹ Лаборатория по биологично-активни вещества към ИОХсЦФ, БАН, Пловдив 2 Клиника по ендокринология, Медицински университет, Пловдив
Изследван е ефектът на ежедневния прием на 200 ml сок от арония върху антиоксидантния капацитет на кръвната плазма при 20 здрави доброволци в продължение на 15 дни. С цел да се избегне пречещото въздействие на кръвните протеини и да се оцени само антиоксидантният капацитет на нискомолекулните вещества, приети със сока от арония, плазмата бе подложена на депротеинизиране. Получените резултати от изследвания антиоксидантен капацитет на депротеинизираната плазма бяха сравнени с тези при сходна по пол и възраст контролна група без прием на сок. Получените резултати показват статистически значимо повишение на антиоксидантния капацитет на плазмата от изходен 1777.49 ± 329.387 molTE/l до 2005.75 ± 252.211 molTE/l на 10 ден от приема, като изненадващо се отчете намаление на антиоксидантния капацитет на 15 ден (1828.18 ± 333.515 molTE/l) спрямо този на 10 ден.
Аминокиселините като добавки в здравословното, лечебното и спортното хранене (I част)
Автор: Доц. д-р Александър Пенков
Болница: Катедра по хигиена, медицинска екология и хранене, Медицински университет, София
Аминокиселините са градивните частици на белтъците в човешкото тяло, които на свой ред изграждат мускулите. Като се има предвид, че белтъците са най-функционално-натоварените химични съединения, изпълнявайки структурна, двигателна, защитна и много други функции, разбираме и важността от тяхното приемане. Но трябва да се има предвид, че дори диета, богата на протеини като яйца, пилешко и телешко месо, не би задоволила напълно нуждата на тялото от незаменимите аминокиселини. Ето защо използването на аминокиселини под формата на суплементи би било от изключителна полза за здравето.
Орален клирънс на кариес-активни и кариес-резистентни лица в млада възраст
Автор: Гл. ас. д-р Добрина Караяшева, гл. ас. д-р Мирела Маринова, доц. д-р Екатерина Ботева
Болница: Катедра по консервативно зъболечение, Факултет по дентална медицина, Медицински университет, София
Честото излагане на захароза и ниско рН намалява времето, в което слюнката може да възстанови загубата на минерали, вторично изчерпва слюнчените ензимни системи. Това води до ниски концентрации на калций, неорганичен фосфор и флуор. Цел на настоящето изследване е да установи дали съществуват различия във въглехидратния клирънс на устната кухина и в рН на смесена слюнка при кариес-активни и кариес-резистентни лица в една и съща възрастова, етническа и социално икономическа група. Изследвани са 44 български студенти от Медицински университет, Факултет по дентална медицина, на възраст 18–25 години, разделени според DMFT индекса на кариесактивни и кариес-резистентни. Определени са рН и захарен клирънс на смесена слюнка с 5% разтвор на захароза, индикаторни рН-ленти и дигитален рН-метър.
Хранeне при деца от 1- до 5-годишна възраст в град София
Автор: Д-р Лалка Рангелова, доц. д-р Стефка Петрова
Болница: Национален център по общественото здраве и анализи, София
Храненето е ключов фактор за растежа, развитието и здравето на децата. Цел: Да се установи приемът на енергия и хранителни вещества при децата на възраст от 1 до 5 години в град София и вероятният риск от дефицити. Материал и методи: През април–октомври на 2007 г. е проведено трансверзално и ретроспективно проучване на хранителния прием и хранителния статус на деца от 1 до 5 години в град София. Данните са получени чрез активно интервю на майката. Храненето на децата е изследвано чрез 24-h recall. Хранителният прием е оценен за два непоследователни дни. Резултати и обсъждане: Храненето на децата от 1 до 5 години се характеризира с адекватен прием на енергия и белтък. Среднодневният прием на въглехидрати и мазнини при децата на 1–2 години е в препоръчителния интервал за прием в тази възраст.
Ролята на L-аргинин в канцерогенезата
Автор: Д-р Жанет Грудева-Попова,1 д-р Людмила Владимирова-Китова,2 доц. Галина Куртева 3
Болница: 1Клиника по онкология и хематология 2Клиника по кардиология, УМБАЛ „Св. Георги“, Пловдив 3Клиника по медицинска онкология, СБАЛО, София
Aргининът генерира в метаболизма си азотен оксид (NO) – всеобщата молекула на сигналната трансдукция. Независимо от прекалено опростения си биохимизъм, NO има същностна и комплексна роля в туморната биология. Околната микросреда влияе сигнификантно на активността на NO чрез кислородните радикали, метални йони и специфични протеини. При възпаление цитокините могат да повишат синтеза на NO от аргинин по независим от наличния субстрат механизъм. Интрацелуларният аргинин може да се метаболизира по много и различни пътища, специфични за различните типове клетки. Асоциацията малигнен процес – хронично възпаление е позната отдавна. Продължителната експозиция на NO индуцирано от хроничното възпаление може да провокира карциногенеза в някои органи – карцином на глава и шия, бял дроб, хранопровод, стомах, дебело черво, черен дроб и кожа.
SUPPORTAN® в хранителната терапия на пациенти с онкологични заболявания
Автор: Доц. д-р Даниела Попова
Болница: Клиника по метаболитно-ендокринни заболявания и диететика, УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“
Раково болните пациенти често са недохранени още по време на поставяне на диагнозата.7 В действителност, загубата на тегло възниква в началото на заболяването и става явна в хода на прогресията.10 В зависимост от локализацията и стадия на тумора, 31–87% от пациентите са съобщили за отслабване още преди изясняване на диагнозата, като най-висока честота на малнутриция се наблюдава при пациенти с рак на панкреаса (85%), стомашно-чревен рак (80%), рак на белия дроб (69%) или при такива с напреднало онкологично заболяване.1 Хранителният прием при пациенти с рак може да бъде намален по множество причини, затова днес малнутрицията се определя като прогностичен фактор за скъсена преживяемост, ниско качество на живот и лош отговор към терапия.
Национален консенсус за парентерално и ентерално хранене
Разработен от: доц. Владов, доц. Гаврилова, доц. Георгиев, доц. Жекова, доц. Желев, доц. Казанджиев, проф. Карадимов, проф. Кръстев, доц. Петров, доц. Попова, доц. Попов, д-р Райчева, доц. Танчева, доц. Христова, д-р Цанева
Не съществуват достоверни данни за влияние на клиничното хранене върху туморния растеж и затова такива теоретични предположения не трябва да повлияват решението за започване на клинично хранене.
Влияние на злокачественото заболяване върху нутритивния статус
В зависимост от характера на тумора, за загуба на тегло се съобщава при 30 до над 80% от пациентите и е в тежка форма при около 15%. Често загубата на тегло е първият симптом на онкологичното заболяване. Системната възпалителна реакция, която се развива при много от карциномите, е важна причина за загуба на апетит (анорексия) и тегло. Синдромът на понижен апетит, загуба на тегло, метаболитни изменения и възпалително състояние се обозначава като синдром на карциномна кахексия.
In memoriam Проф. д-р Тотка Станкушева, дмн 1931–2011 г.
Неотдавна ни напусна един от почетните членове на Българското дружество по хранене и диететика и виден учен в областта на българската нутрициология и клиничната диететика – проф. д-р Тотка Станкушева. Трудно се намират думите, които трябва да се кажат за един учител. Проф. Станкушева ще помним винаги с нейната добра и благородна усмивка, с нейното пословично трудолюбие и пълна професионална отдаденост, с непресъхващия творчески ентусиазъм и безгранична етичност.
Comments are closed.